Ukradene ribe / Stolen fish
država, leto
Velik Britanja, Poljska, Španija, 2020
žanr
kratki dokumentarni film
dolžina
30′
režija
Gosia Juszczak
jezik
angleški, wolofski, mandinski
podnapisi
slovenski
sinopsis
Film o tovarnah ribje moke v Gambiji nudi vpogled v enega od prezrtih vzrokov migracij. Kitajske korporacije v tej najmanjši državi celinske Afrike meljejo ribe in ribjo moko izvažajo v Evropo in na Kitajsko kot krmo, namenjeno industrijski živinoreji. Lokalnim prebivalcem tako jemljejo primarni vir prehrane, s prekomernim ribolovom pa izčrpavajo morski ekosistem. Abou, Mariama in Paul pripovedujejo svojo osebno zgodbo o težkem prebijanju skozi življenje, jezi, upanju in hrepenenju po svoji družini. Ukradene ribe so 30-minutni mikrokozmos tega, kar je v svetu narobe, skozi pronicljive oči tistih, ki najbolj neposredno čutijo uničenje, ki ga seje globalni kapitalizem.
o avtorici
Režiserka in producentka kratkih dokumentarnih in igranih filmov in glasbenih spotov, ki je končala podiplomski študij dokumentarne režije DOK PRO na filmski šoli Andrzeja Wajde v Varšavi, se v svojem dokumentarnem delu posveča vprašanjem družbenega pomena, migracij in mej. Njen kratki dokumentarec »Videonotes: Ethnoligue«, ki prikazuje multikulturno amatersko nogometno ligo, so na poljskem filmskem portalu »Stopklatka« nominirali za nagrado »Alternativno odkritje leta«. Kot ena od serij Novara Docs so bile predvajane »Tovorne ženske iz Melille«, v katerem portretira suženjsko delo maroških žensk na južni meji EU. UKRADENE RIBE so njen 30-minutni prvenec. Gosia Juszczak dela tudi kot novinarka in prevajalka in je bila opazovalka spoštovanja človekovih pravic na Bližnjem vzhodu. Živela je na Poljskem, v Mehiki, Španiji, ZDA, Izraelu/Palestini in Jordaniji, trenutno živi v Madridu. Govori poljsko, angleško, špansko in osnovno arabsko.
festivali in nagrade
Sheffield Doc/Fest (VB, svetovna premiera julija 2020), priznanja: VICE Magazine: “Deset najradikalnejših filmov, ki jih morate videti na Sheffield Doc/Fest”, Documentary Weekly/Film Fest Report: “Top 10 kratkih filmov na Sheffield Doc/Fest”
Man in Danger (Poljska, novembra 2020)
Sustainable Living Film Festival (Turčija, novembra 2020)
Watch Docs Human Right Film Festival (Poljska, decembra 2020) Afrykamera (Poljska, decembra 2020), Posebno priznanje “za briljanten jedrnat prikaz kompleksnosti vprašanj globalizacije, okolja in migracij, ki se odreče prozahodni perspektivi in empatičnemu pristopu in da glas gambijskim protagonistom”
Projekcija na Varšavski univerzi, Poljska
Uvrščen na kuratorski program East Silver Market in Torino Short Film Market.
Miradas. Doc (februarja 2020, Tenerife, Španija)
Environmental Film Festival in the Nation’s Capital, Washington DC (ZDA, marca 2021)
Cameroon international Film festival (aprila 2021)
One World FF (Slovaška, maja 2021)
Projekcija v Evropskem Parlamentu (načrtovano za pomlad)
Krakow Green Film Festival (Poland, August 2021)
filmografija
Risky (2020), 15’, v postprodukciji, kratki dokumentarni film
Under Threat: The Sengwer Community (2020), 5’, kratki dokumentarni film
The Cargo Women of Melilla (2017), 7’41, kratki dokumentarni film
The Bitter Fruit of Andalucia (2017), 3’43, kratki dokumentarni film
No More Deaths at Sea (2018), 2’19, kratki dokumentarni film
60 beats / minute (2015), 3’, kratki dokumentarni film
It’s All Good (2013), 5’33, kratki film
Supposed to (2013), 6’46, kratki film
Videonotes: Ethnoligue (2011), 4’12, kratki film