SPREMLJEVALNI PROGRAM 2022
LJUBLJANA
Filmsko kritiška delavnica: Obzorniki Nike Autor in Prime Time v zbirnih centrih Chrisa Markerja
V času festivala, med 20. in 24. junijem v popoldanskih urah
Po ogledu filmov bomo na festivalu z udeleženkami in udeleženci delavnice pretresali ravnokar videno – ob pogovoru bomo na primerih videnega načeli specifike dokumentarnih filmov, ki zadevajo specifiko migrantske problematike in razglabljali o različnih avtorskih pristopih. Pogovore bo kot mentorica usmerjala filmska kritičarka Petra Meterc, ki bo udeleženkam in udeležencem pomagala tudi pri urejanju krajših pisnih izdelkov. Pomenkovanja bodo nudila refleksijo tistim, ki bi se želeli v filme poglobiti s pisanjem krajših zapisov, ki bodo nastali kot končni izdelek delavnic. Prispevke bomo združili v skupno refleksijo, ki bo objavljena na festivalski spletni strani.
Za letošnjo delavnico smo si izbrali filmske Obzornike Nike Autor in film Chrisa Markerja Prime Time v zbirnih centrih. Zanimala nas bo zgodovina filmskih obzornikov in kako se v ta okvir umeščajo filmi Nike Autor, ki naslavljajo teme migracij na balkanski poti. Njene pristope bomo vzporejali z Markerjevim filmom, ki je bil posnet v Sloveniji v 90. letih 20. stoletja. Režiser je takrat v bivših vojaških barakah na Roški snemal begunce iz Bosne in Hecegovine med video delavnico, prek katere so želeli sami prikazati svojo begunsko izkušnjo. Prek filmov bomo razmišljali o raznolikosti reprezentacij na filmskem platnu, pa tudi v medijih, in spregovorili o političnosti filmskih podob.
Udeležba je brezplačna, prijave sprejemamo do 15. junija na filmskedelavnice.FMF@gmail.com.
Pogovor z Alice Pataxó, aktivistko za pravice staroselskih skupnosti v Braziliji.
V soboto, 4. junija ob 18.00 v Slovenski kinoteki po projekciji filma Teritorij.
Pogovor bo vodila Maja Prijatelj Videmšek.
Alice Pataxó je študentka interdisciplinarnega dodiplomskega študija humanistike na Zvezni univerzi Južna Bahija z drugo stopnjo študija prava. Alice je stara 20 let, a je s svojim delom na področju komuniciranja že zelo prepoznavna v medijih. Pri 14 letih se je pridružila organiziranemu študentskemu gibanju v Braziliji, pri 15 letih pa je postala voditeljica v svoji vasi. Njeno delo se osredotoča na podnebno pravičnost in pravice staroselcev v Braziliji. Z udeležbo na konferenci COP26 v Glasgowu je pridobila nacionalni in mednarodni odmev.
Alice nam lahko iz prve roke predstavi, kakšni so vplivi svetovnih preskrbovalnih verig na staroselsko prebivalstvo, povezanih s pridelki, kot sta soja in kava, ter živinorejo: nasilje nad staroselci, pritisk na tradicionalna ozemlja, kraja zemlje, krčenje gozdov, onesnaževanje rek s pesticidi, vplivi na tradicionalno kmetijstvo in prehransko varnost staroselcev.
V sodelovanju z okoljsko organizacijo Focus. Dogodek je del projekta Our food. Our future, ki ga sofinancirata Evropska komisija in Ministrstvo za zunanje zadeve. Za vsebine v okviru dogodka so odgovorni izključno organizatorji. Dogodek ne odraža nujno stališč Evropske komisije.
Napoved festivala in pogovor z režiserko filma Žica Tiho K. Gudac, predstavnico Regionalnega predstavništva UNHCR za Srednjo Evropo Romano Zidar ter predstavnico festivala Marino Uzelac. Pogovor bo vodila Petra Meterc.
V sredo, 15. junija ob 17.00 v dvorani AGRFT (Aškerčeva 5) po projekciji filma.
Dogodek poteka v okviru cikla Kinofilm, ki ga organizira AGRFT. Obvezna prijava do 13. junija, do 12.00 na naslov kino@agrft.uni-lj.si.
V sodelovanju z AGRFT in Regionalnim predstavništvom UNHCR za Srednjo Evropo.
Pogovor z Cristianom Natolijem, režiserjem filma Džungla.
V ponedeljek, 20. junija ob 18.30 v Kinodvoru po projekciji filma.
Pogovor bo vodila Petra Meterc.
Pogovor s soustanoviteljem rožavske filmske komune Diyarjem Hessom. Pogovor bo potekal v živo preko zooma.
V torek, 21. junija ob 17.00 v Slovenski kinoteki po projekciji filmov Hêza (Moč) in Sezona robid.
Pogovor bo vodila Petra Meterc, potekal bo v živo preko Zooma.
Pogovor z enim od režiserjev filma Jakobom Kresetom in producentko Anniko Mayer.
V torek, 21. junija ob 21.00 v Slovenski kinoteki po projekciji filma Kar ostane na poti.
Pogovor bo vodila Petra Meterc.
Pogovor z avtorico Obzornikov Niko Autor.
V sredo, 22. junija ob 17.00 v dvorani AGRFT (Aškerčeva 5) po projekciji Obzornika 4517 – Preko vode do slobode, Obzornika 2021 – Tukaj imam sliko in Obzornika 670 – Rdeči gozdovi.
Pogovor bo vodil Andrej Šprah.
Dogodek poteka v okviru cikla Kinofilm, ki ga organizira AGRFT. Obvezna prijava do 20. junija, do 12.00 na naslov kino@agrft.uni-lj.si.
V sodelovanju z AGRFT.
Pogovor o sprejemu beguncev v 90. letih in danes, pri katerem bodo sodelovale Maida Džinić, pobudnica projekta Zgodilo se je čisto blizu nas, Sonja Gole iz Urada za oskrbo in integracijo migrantov ter dr. Mojca Pajnik iz Mirovnega inštituta.
Pogovor bo vodila Romana Zidar, predstavnica Regionalnega predstavništva UNHCR za Srednjo Evropo.
V sredo, 22. junija ob 19.15 v Slovenski kinoteki po projekciji filma Prime Time v zbirnih centrih.
Dogodek je del programa Zgodilo se je čisto blizu nas, ki poteka ob 30. letnici prihoda pregnancev iz BiH v Slovenijo in ga skupaj s partnerji pripravlja Zavod Divja misel / Vodnikova domačija Šiška.
V sodelovanju s Slovensko kinoteko in z Regionalnim predstavništvom UNHCR za Srednjo Evropo.
Pogovor z režiserjem filma (Ne)vidni Anžetom Grčarjem in direktorjem fotografije Andražem Žigartom.
V čertek, 23. junija ob 17.00 v Pritličju po projekciji filma.
Pogovor bo vodila Marina Uzelac.
Pogovor z režiserjema filma Nasim Olejem Jacobsom in Arnejem Büttnerjem.
V čertek, 23. junija ob 18.30 v Slovenski kinoteki po projekciji filma.
Pogovor bo vodila Petra Meterc.
Pogovor s protagonistom filma Hir vi muv hir vi gruv Robertom Soko, ki nas bo po pogovoru zazibal v ritmih filma.
V čertek, 23. junija ob 21.30 v Kinodvoru (Kinodvorišče, letni kino) po projekciji filma.
Pogovor bo vodila Petra Meterc.
V sodelovanju s festivalom Druga godba in Kinodvorom.
*Vstopnice bodo na prodaj pri blagajni Kinodvora.
Begunska izkušnja skozi VR očala
V sredo 22. junija ob 19.30 na Slovenski filantropiji in v četrtek, 23. junija ob 21.00 v preddverju Kinodvora.
Obiskovalci si bodo lahko ogledali dva filma:
Oblaki nad Sidro (Clouds over Sidra), kratki (8 min) dokumentarec, ki svet pokaže skozi oči dvanajstletne Sidre, ki skupaj z okoli 80.000 begunci iz Sirije živi v največjem begunskem taborišču, v Zaʼatari v severni Jordaniji.
Razseljeni (The Displaced) nas na kratko popelje skozi življenje enajstletnega Olega iz Ukrajine, dvanajstletne Hane iz Sirije in devetletnega Chuola iz Južnega Sudana. Otroci so zapustili kraje, razdejane zaradi vojne; soočali so se z različnimi travmami – reševanjem lastnega življenja ali izgubo bližnjih. To so usode zgolj treh otrok izmed 30 milijonov drugih (o čemer priča poročilo ZN iz leta 2022).
ČRNOMELJ
Pogovor z režiserko filma Žica Tiho K. Gudac, protagonistom Tinetom Lindičem in Francijem Zlatarjem, izvršnim direktorjem Slovenke filantropije.
V četrtek, 16. junija ob 18.00 v Kinu Črnomelj po projekciji filma.
Pogovor bo vodila Kristina Božič.
MARIBOR
Pogovor z Antonom Martinom Emeršičem in Ahmedom Maamo, režiserjem in protagonistom filma Nevihta.
V torek, 21. junija ob 20.00 v GT22 po projekciji filmov.
Pogovor bo vodila Tjaša Arko.